Projekt - Verona

Projekt Noi e voi al di là del mare (Mi i vi s one strane mora) predviđen je za školsku godinu 2022/2023.  Nastao je iz ideje uspostavljanja kontakta putem pisama između učenika iz Italije i učenika koji uče talijanski u Hrvatskoj. Planirane aktivnosti usmjerene su direktnom kontaktu, razmjeni iskustva, uspostavljanju društveno-kulturnih odnosa kako bi se obogatio kulturni aspekt, upoznavanju kulturnih, povijesnih i gastronomskih tradicija, njegovanju suradnje, kreativnosti, poštivanju drugog te stvaranju veza s djecom iz neke druge europske zemlje.

U projektu sudjeluju učenici četvrtog razreda iz naše škole i drugih zadarskih škola  i učenici istog uzrasta iz mjesta San Bonifacio, blizu Verone.  Koordinator iz Italije je profesorica Susy Morena Calmetta (Scuola Primaria „L.Milani“, San Bonifacio, Verona) a iz naše škole profesorica Sonja Lovrić-Lilić.

Predviđene aktivnosti:

-        razmjena pisama

-        likovna radionica

-        izrada kalendara

-        izložba radova uključenih škola

Udruga l’Associazione Veneta della Comunità Dalmata povezuje škole iz različitih zemalja potičući kulturnu otvorenost, upoznavanje drugih i poštivanje različitosti, uspoređuje geografsku, kulturnu i društvenu stvarnost drugačiju od vlastite ali istovremeno traži sličnosti koje ih povezuju. Aktivnosti će se odvijati u regiji Veneto i u Zadru jer su oni povezani  jezikom, poviješću, umjetnošću i kuhinjom.

Upoznavanje će početi razmjenom pisama na talijanskom jeziku, a kasnije i razmjenom crteža, misli, fotografija i sličnim. Učenici će upoznavati ljepote i spomenike vlastitog kraja, ali i one svojih prijatelja u drugoj državi.  Učenike će nadzirati iskusni učitelji. Materijal koji će učenici napraviti biti će objedinjen u kalendaru koji će biti poslan prijateljima iz druge škole. Svi radovi će na kraju biti izloženi na izložbi radova uključenih škola.

U galeriji možete vidjeti pisma koja smo dobili od naših prijatelja preko pisama (amici di penna) iz Italije.

Kalendari

Učiteljica Susy Morena Calmetta donijela je kalendare za 2024.godinu učenicima koji su sudjelovali u projektu s Veronom. Na kalendarima se nalazi dio učenickih radova.

br.1.jpg (470.57 KB)

objavio: Jasmina Matešić   datum: 18. 10. 2023.