preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Popis udžbenika i radnih bilježnica šk.god.2021./2022.

                                                                                                                    

 

    Vladimir Lončarević, Glas Koncila

 

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 2. 7. 2014.

Ukupno: 2164397
Danas: 80
Vijesti i događanja

"Imam flotu brodova" - Dinko Nobilo, intervju za Zadarski list!

Rođen u Lumbardi na otoku Korčuli nije ni čudno što je profesor zaljubljenik u brodove, a u šali kaže kako vlastitoga broda nikad nije imao, ali zato u stanu posjeduje flotu.

Priznanja dođu i prođu, no najveće zadovoljstvo je sretan i zadovoljan učenik ponosan na svoj rad - profesor Dinko Nobilo.

http://www.zadarskilist.hr/clanci/06032012/imam-flotu-brodova-a-nijedan-nije-moj

U prilogu se nalazi kompletan tekst!


Profesor Tehničke kulture Dinko Nobilo gotovo čitav svoj radni vijek proveo je u Osnovnoj školi "Krune Krstića" u Zadru učeći djecu kako da budu kreativna i stvore gotovo sve što zamisle. Izrađivali su tako fotoaparat uz pomoć kartonske kutije, vjetrenjače, makete aviona, no njegova prava ljubav ipak su makete brodova. Stoga nije ni čudno da hodnici i sobe profesora Dinka sliče na malo brodogradilište u kojem se kočopere bracere, batele, korčulanke, jedan ponosni trajekt, jedrilice te mnoštvo drugih brodica i brodića u različitim fazama izrade.

Brodovi čekaju remont

- Od kako je škola obnovljena mnoge stvari teško je izvesti tamo, a i alat se s godinama istrošio pa je tako moj stan postao radionica, a brodovi koje smo godinama izrađivali udomili su se kod mene, kaže profesor Dinko koji je uz more vezan od ranog djetinjstva. Rođen u Lumbardi na otoku Korčuli nije ni čudno što je profesor zaljubljenik u brodove, a u šali kaže kako vlastitoga broda nikad nije imao, ali zato u stanu posjeduje flotu.

Većina brodova koji su sada usidreni u stanu profesora Dinka čekaju remont. U svoje dane bile su to prave ljepotice i ljepotani koje je Nobilo izrađivao s učenicima i koje su izlagali na smotrama i natjecanjima diljem Hrvatske i šire. Od natjecanja ostale su plakete i priznanja, a kao posebno dragu nagradu profesor ističe zlatnu medalju sa Saveznog natjecanja u Prištini iz 1983. godine.

- Priznanja dođu i prođu, no najveće zadovoljstvo je sretan i zadovoljan učenik ponosan na svoj rad, kaže profesor.

Koliko su njegovi učenici zaista bili zadovoljni i ponosni na svoj rad i profesora svjedoči i činjenica da je puno njih ostalo u ovom hobiju, a mnogi su kasnije upisali i fakultet vezan uz brodogradnju. Kao pravi pedagog profesor Dinko nikoga posebno ne ističe no ponosan je na sve svoje učenike.

- Neću spominjati nikoga posebno kako nekoga ne bih zaboravio, ali trebalo bi ih puno spomenuti. Drago mi je da sam ostao u kontaktu s tim ljudima i da su oni ostali u kontaktu s ovim hobijem.

Najdraži modeli su mu modeli hrvatskoga Jadrana koji svjedoče o bogatoj brodograditeljskoj baštini Hrvatske, a među njima i Nobilove rodne Korčule. Među brojnim maketama od kojih je teško izdvojiti najljepšu počasno mjesto našao je trajekt "Zadar" pod imenom plovidbe "Krsto Ljubičić" kako se nekad zvala škola.

Zaljubljenici u jedrenje

- U 80-im godinama jedan od zadataka mladih tehničara za natjecanje bila je izrada trajekta koji može prevesti 20 automobila igračaka. Izradili smo vjernu kopiju trajekta "Zamošće" po dokumentaciji koju smo dobili, bio je opremljen s dva motora, obavio je sve zadatke koji su bili zadani i učenici su vrlo visoko ocijenjeni na natjecanju, prisjetio se Nobilo.

Većina brodova još od 80-ih godina izrađena je od stakloplastike po kalupu što znatno olakšava izradu modela. Svaki model koji je završen na kraju zaplovi morem. Posebno su zahvalni modeli jedrilica, a Nobilo kaže kako mnogi njegovi učenici puštajući jedrilice u more toliko se u jedrenje zaljube da su sad članovi jedriličarskih klubova, sudjeluju u regatama i vrlo su uspješni jedriličari.

Osim maketa brodova s učenicima je Nobilo izradio i makete dva mosta, a planiraju graditi i Pelješki. Makete mostova: Masleničkog i Dubrovačkog, rađene su u pravim omjerima po dokumentaciji koju su dobili od izvođača radova, a za vrijeme gradnje Masleničkog mosta Nobilo je s učenicima posjetio teren kako bi iz prve ruke vidjeli kako nastaje most. U planu je i izrada Pelješkog mosta ako uspiju dobiti dokumentaciju od Konstruktora, a u šali profesor Dinko kaže kako će možda njihov Pelješki most biti gotov prije pravoga.

Nekada se u školskom programu za Tehničku kulturu izdvajalo mnogo više vremena, a danas je većina onoga što su radili ostavljena za slobodno vrijeme, ipak učenici još uvijek nisu izgubili interes za kreativni rad.

- Učenici pokazuju interes, željni su stvaranja i kad im dajete problemske zadatke koje treba riješiti oni se probude, treba im samo stvoriti uvjete i mogućnosti, kaže profesor.

Trenutno u školi s učenicima profesor Dinko izrađuje maketu logera koji namjeravaju završiti i izložiti na Dan škole. Na ostalim brodovima koji su u stanu Nobilo radi pomalo, a većinu toga čuva za skorašnju mirovinu u kojoj će raditi ono što je radio čitavoga života i što najviše voli - izrađivati makete brodova hrvatskoga Jadrana.


Izvor: Zadarski list
Priloženi dokumenti:
Imam_flotu_brodova.doc (61.50 KB)

Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ivan Živković   datum: 7. 3. 2012.


Centar DaR


Sandučić povjerenja

 

 


Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji





preskoči na navigaciju