Ukupno: 2120110

10 IDEJA ŠTO POKLONITI DJETETU ZA BLAGDANE, a da potičemo jezik učenje, čitanje..

Sezona kupovanja poklona je pred nama i lista želja gotovo sve djece, različite dobi, vjerojatno uključuje i tablete, MP3 player-e, mobitele, slušalice i ostale stvarčice vezane za tehnologiju.

No moramo biti oprezni sa svim modernim igračkama i stvarima koje nam se nude na tržištu. Potrebno je naći ravnotežu između „novih“ i „starih“ igračaka i proširiti svjesnost o pozitivnim i negativnim stvarima moderne proizvodnje.

Praznici pružaju idealnu priliku da se vratimo u djetinjstvo i igru.  Iskoristimo to vrijeme za poticanje komunikacije i socijalne interakcije!

Ovo su neke od ideja što pokloniti djeci za blagdane, a da bude zabavno i korisno. Prema „The ASHA leader blog“ prijedlozi su sljedeći :

1. Tradicionalne igračke su i dalje superiornije u razvoju  jezika i govora naspram novih, elektorničkih igračaka. Primjerice, ako igračke govore, roditelji govore manje pa posljedično i djeca vokaliziraju/govore manje. Kocke, lutke, glazbeni instrumenti, glinamol, autići/vlakići i ostale nisko-elektroničke  igračke,  potiču i djecu i roditelje na govorenje, pjevanje, igranje i interakciju. To gradi osnovne komunikacijske vještine.
  2. Knjige su uvijek izvrstan poklon i dijeleći radost čitanja dajemo doživotni dar. Za djecu koja tek počinju učiti čitati treba izabrati knjige primjerene njihovim vještinama čitanja, kako bismo olakšali razvoj pismenosti.  Za stariju djecu pronaći knjige sa zanimljivom tematikom ili čak seriju knjiga. Članovi obitelji mogu čitati poglavlja na glas, naizmjenično, što može biti početak obiteljskog književnog kluba.
    • ​​
  3. Panoi, kartice i ostale igre temeljene na pitanjima i konverzaciji odlične su za obiteljsko uživanje, u kojima se svaki član obitelji može dobro zabaviti i nasmijati. Postoje društvene igre za sve dobne skupine, koje potiu pažnju, brzinu rada, utječu na komunikaciju. Zima je najbolje vrijeme za večernje obiteljske igre u kojima ćemo se družiti, razvijati odnos i u konačnici, zabaviti se!
  4. Kostimi i ostali dodaci odjeći omogućavaju djeci korištenje svoje mašte te razvijaju kreativnost. Dječije jezične vještine se razvijaju kroz  stvaranje dijaloga, pričanja priča te kroz izmjene govora između sugovornika.
  5. Igračke za van, kao što su lopta, vijača, sanjke, potiču dijete na trčanje, skakanje, i ostale sportske aktivnosti. Fizička aktivnost i kretanje pripremaju dijete  za učenje.
  6. Igračke s kojima gradimo (legići, kocke, izrada nakita i sl.) su još jedan dobar primjer kućne aktivnosti, u ovim zimskim danima. Razvijaju finu motoričku sposobnost  kod djece svih dobnih skupina. Poznato je kako su kod male djece usko povezane motoričke sposobnosti  i jezični razvoj.
  7. Puzle, od jednostavnijih do složenijih, izvrsna aktivnost za cijelu obitelj. Obitelj može djelovati kao tim te kroz razgovor rješiti analitički problem spajanja malih djelova u jedinstvenu sliku.
  8. Pribor za kuhanje je zabavan za mlađu, ali i za stariju djecu. Uključivanje djece u izradi i kušanju nove hrane, daje bogatu priliku za povezivanje, razgovor i  komentiranje (volim/ne volim, okusi, teksture i sl.). Čitanje i praćenje recepta pomaže u razvoju vještine čitanja, razumijevanja, planiranja, sekvencioniranja i praćenja uputa.
  9. Bojice, pastele, bojanke i ostali pribor za crtanje i bojanje, pomažu u razvoju djetetove pismenosti.
  10.  Ulaznice za određenu dječju emisiju, sportski događaj i druge predstave omogućavaju  djeci i roditeljima da uživaju zajedno u jedinstvenim aktivnostima. Ovakva druženja produbljuju obiteljsku interakciju. Članstvo za muzej, kazalište i sl., je divan poklon u kojem može uživati cijela obitelj.

Činjenica je da će na mnogim listama za poklone ostati pokloni povezani s tehnologijom, ali bitno je biti svjestan mana novijeg doba te pomiješati „stare“ i „nove“ igrače. Ukoliko i kupimo djeci elektronske stvari, moramo postaviti uvjete koliko i kada može dijete koristiti te predmete, napraviti plan koji će dijete slijediti. Iskoristite svaku priliku da s djecom interaktivno koristite tehnologiju.

Ugodni i sretni blagdani svima! smiley

objavio: Administrator   datum: 9. 12. 2016.