Nastavak suradnje između škole u Rimu i naše škole

Nastavno na bratimljenje Osnovnih škola Krune Kristića iz Zadra i IC Nitti iz Rima, ostvareno posredstvom Veleposlanstva RH u Rimu, a koje je svečano predstavljeno u Rimu 20. svibnja o.g., uz pomoć u organizaciji Vlp iz Rima, ravnateljica rimske škole IC Nitti iz Rima, Marzia Vitaliano, doputovala je u uzvratni dvodnevni posjet OŠ Krune Krstića, Zadar, kako bi dodatno definirala suradnju između hrvatske i talijanske osnovne škole, te održala radne susrete s ravnateljicom gđom. Jasminom Matešić, roditeljima i predstavnicima institucija.

Riječ je o prvom uzvratnom posjetu ravnateljice rimske škole zadarskoj, uz pomoć u organizaciji od strane vlp. u Rimu, a nakon službenog predstavljanja bratimljenja i svečanosti u Rimu održane dana 20. svibnja o.g, na kojoj su uz veleposlanika RH, Jasena Mesića i min. sav. Ivu Pavić,  sudjelovali i gosti iz Zadra: Igor Karuc, predsjednik zajednice Talijana u Zadru, Jasmina Matešić, ravnateljica OŠ Krune Kristića, Zadar, te prof. Sonja Lovrlić –Lilić.

Tijekom svog prvog posjeta RH i Zadru ravnateljica rimske škole Vitaliano posjetila je OŠ Krune Krstića gdje ju je primila ravnateljica Jasmina Matešić, koja već ima iskustvo bratimljenja sa školom iz Budimpešte koja je ostvarena također putem Vlp RH u Budimpešti. Na radnom sastanku razgovaralo se o prvoj razmjeni učenika dviju škola na relaciji Rim – Zadar,  koja je predviđena iduće ljeto, te o talijanskom i hrvatskom sustavu obrazovanja. Istog dana održan je sastanak s roditeljima učenika hrvatske škole koji su uključeni u projekt. Dvije su ravnateljice Matešić i Vitaliano detaljno objasnile roditeljima sadržaj projekta kulturne razmjene učenika i daljnje suradnje, te su odgovarale na sva njihova pitanja. Završno su se svi roditelji iz Zadra složili primiti u obitelji učenike iz Rima, te izrazili radost da će njihova djeca posjetiti vršnjake u obiteljima u Rimu. Datumi razmjene kao i ostali detalji će se definirati početkom sljedeće školske godine.

Dana 2. lipnja 2023. godine ravnateljica Elisamarzia Vitaliano posjetila Područnu školu te je održan sastanak s  pročelnikom Upravnog odjela za odgoj i školstvo Grada Zadra, gospodinom Josom Nekićem, voditeljem Odsjeka za školstvo, gospodinom Ivanom Hajdićem i predsjednikom zajednice Talijana u Zadru, gospodinom Igorom Karucom. Pročelnik Nekić je izrazio zadovoljstvo što se jedna zadarska škola uključila u ovakav projekt, istaknuvši značenje učenja stranih jezika i upoznavanja drugih kultura, ističući kako je stvaranje novih prijateljstava izuzetno važno u životu svakog djeteta. Predstavnici institucija izrazili su spremnost i konkretno pomoći realizaciju projekta.

Zaključno, obje škole prezadovoljne su realizacijom ovog projekta, iniciranog od Veleposlanstva u Rimu, koje će nastavljaju dvije ravnateljice, tim više što se u učionicama IC Nitti u Rimu održava i  dopunska nastava hrvatskog jezika i kulture MZO-a, a projektom razmjene učenika između dvije kvalitetne škole dodatno se učvršćuju i veze između dvije prijateljske susjedne zemlje.

objavio: Jasmina Matešić   datum: 8. 6. 2023.