Ukupno: 2120176

Glazbeno- scenska predstava Over the rainbow

Dramsko-scenska igra ''Over the Rainbow''

2.svjetski rat završen je kapitulacijom Njemačke, 8.svibnja 1945.g te se u cijelom svijetu 2020.g obilježava kao 75.godišnjica pobjede nad nacistima. Logor Auschwitz,najveći sabirni logor Trećeg Reicha oslobođen je 27.siječnja 1945. te je taj datum proglašen Međunarodnim danom sjećanja na holokaust koji je odnio oko 6,5 milijuna žrtava.

Ove povijesne strahote i zlo koje je načinjeno,djeci (učenicima) teško je predočiti golim činjenicama. Intencija predstave je, kroz svima poznati film ''Čarobnjak iz Oza''(osvojio 2  Oskara-za najbolju originalnu glazbu i najbolju originalnu pjesmu) i pjesmu iz istog filma ''Over the Rainbow'',emocionalno približiti spomenute događaje i senzibilizirati ih za iste.

Pišući tekst,iskoristila sam činjenicu da je pjesmu koju su Američko udruženje za industriju zvuka i Američka nacionalna udruga za umjetnost proglasili  pjesmom broj 1 u 20.stoljeću,nastala zahvaljujući židovima: autor teksta je Yip Harburg,židov,sin ruskih emigranata,a autor glazbe Harold Arlen,židov,dijete litvanskih emigranata. Premijera filma održala se 20 dana prije početka 2.svjetskog rata,najvećeg zločinačkog pothvata 20.st.   Sam tekst pjesme govori o univerzalnoj i vječnoj temi- potrazi za zemljom blagostanja i mira, temi prožetoj kroz cijelu židovsku povijest ali i težnju svakog naroda.

U ovoj se dramskoj igri pjesma ''Over the Rainbow'' izvodi u dvije verzije:originalna iz filma i vrlo popularna obrada havajskog glazbenika Israel Kamakawiwoʻole (nagrada Echo za pjesmu godine 1990.),upoznajemo likove iz ''Čarobnjaka iz Oza'' i njihove nedostatke (hrabrost,pamet,srce) koji su svakodnevni i ljudski,razumljivi djeci. Zahvaljujući umjetničkoj vrsnosti autora pjesme,svijet i danas uživa u njihovoj predivnoj glazbi. Razvoj predstave do kraja,vodi nas u drugom smjeru-upozorenju svima,jer smo svi i odgovorni za strahote koje su se događale kroz povijest,a događaju se i sad (ratovi,imigranti....)

U trenutku kad obilježavamo spomen na Vukovar i Škabrnju i sjećamo se svih žrtava Domovinskog rata u Hrvatskoj, ova predstava odaje počast ovim nesretno izgubljenim životima.

Tatjana Zorić,prof.

O_filmu....docx (13.59 KB)

objavio: Tatjana Zorić   datum: 11. 11. 2021.