Novi izgled područne škole

Produženi boravak - PŠ Ploče

Pogledajte više na stranici

Područna škola Ploče

Ovdje možete pročitati ponešto o prošlosti i sadašnjosti naše područne škole u Pločama i neke od radova koje su napisali učenici naše područne škole.

SCUOLA ELIMENTARE

PIASTRE-MALPAGA

Priča počinje davne 1920. godine. Općinske vlasti donijele su odluku, zajedno s fidučariom (povjerenik) za Dračevac i Ploču Niklijem Buličem, da se škola sagradi u Dračevcu. Mještani Ploče su se pobunili zbog udaljenosti škole od njihovog mjesta, zato je škola izgrađena na granici Ploče i Dračevca. Škola je sagrađena otprilike 1920.-21. godine. Iz razgovora sa jednim starijim gospodinom, koji se 1936. godine upisao u Osnovnu školu, saznajemo da su profesori bili:

1936.- Rita Kainaco

1938.- Alda Bevenuti (Split)

1938.- Bruno Gaurdo

1940-41.- Gino Barbara (prijavio se u rat kao dragovoljac i otišao u Afriku)

Na zamjenu je došla Livia Martineli

1942-43.- Fadeli Antonietta (zadnja učiteljica u školi)

Jedan do dva puta u tjednu držali su vjeronauk svećenici iz Zadra.

Don Marino Deričević (Lastovo)

Don Giovani Lovrović (Silba)

Don  Ante Skuterić (Ždrelac)

Don Šime Duka (Zadar) zadnji svećenik.

1940-41. školu je zauzela talijanska vojska pa se za to vrijeme nastava održavala u Dračevcu u župnoj kući.

1942-43. nastava se ponovno održavala u školi.

U svim službenim ustanovama obavezan je bio talijanski jezik, tako i u školi. Zanimljivo je da je jedna od učiteljica Alda Benvenutti pričala sa roditeljima na hrvatskom jeziku iako je to bilo strogo zabranjeno. Bio je to kratki isječak iz života naše škole….

Područna škola Ploče nalazi se na predjelu grada Zadra - Ploče. U domovinskom ratu koji je harao našom zemljom od 1990.-95. škola je bila granatirana. Nastava se u to vrijeme održavala u crkvi. Kad se je škola obnovila u njoj je živio učitelj Marko sa svojom obitelji i škola je opet bila ispunjena dječjim smijehom.

Ne zaboravimo i našu učiteljicu Zdravku Maržić koja je prošle godine otišla u mirovinu.

Danas je škola uređena lijepo i svake godine se upisuje sve više prvašića.

Sada su sa nama mlade učiteljice: Sendi Bašić (1.c), Ivana Gobin (2. I 3.) i Olivija Babec (3.d)

Površina unutrašnjeg prostora: 152m

Površina okoliša zgrade: 980m2

Godina izgradnje: 1920.    Područni odjel obnovljen: 1998. godine i 2008. godine

Školska zgrada u Područnom odjelu PLOČE obnovljena je na temeljima stare školske zgrade koja je srušena u Domovinskom ratu i to nije kvalitetno napravljeno, pa su do 2008.godine učinjeni brojni sitni zahvati. Škola je adaptacijom u 2008.godini, dobila još 1 učionicu. Sada ima tri manje učionice. PŠ Ploče posjeduje još 2 učiteljska kabineta, 1 zbornicu, 2 sanitarna prostora i 1 vanjski športski teren.

Uređena je fasada, obnovljen krov, uređen okoliš, napravljeni su spušteni stropovi, obnovljene elektro instalacije, te postavljena nova ograda. Sve učionice su klimatizirane te opremljene novim namještajem i tehnikom (tv, dvd, radio kasetofoni, grafoskopi). Krajem 2009.godine postavljen je vanjski video nadzor kako bi se spriječilo oslikavanje fasada sprejevima u boji, odnosno kako bi se spriječilo okupljanje mjesnih momaka za vrijeme vikenda.

Budući se područje Dračevca i Ploče sve više naseljava, u budućnosti će trebati razmišljati o nadogradnji zgrade.  Broj učenika permanentno se povećava iz godine u godinu stoga je odobreno još jedno odjeljenje čime su se stvorili uvjeti za održavanje nastave u četiri čista odjeljenja zbog čega će se nastava i u ovoj školskoj godini odvijati u dvije smjene (jutarnja i poslijepodnevna).

PRIMORSKA PRIČA

Živim u primorskom zavičaju

Mom rodnom kraju

U mom zavičaju sve se smije

Jer se u njemu njegova ljepota krije

Nebo plavo

Modro more

Zelene livade

Zelene šume

Pjeskovite plaže

Sunce koje najljepše grije

Sve se to u mom zavičaju krije

Guseppe Mičić IV.d

MOJ ZAVIČAJ

Nema ljepšeg kraja

Od mog Primorskog zavičaja.

S jedne strane Velebit gore,

a s druge Jadransko more.

Tu je lijepi Zadar grad,

blizu njega još ljepši Biograd.

Sveti Donat zaštitnik je grada,

a sveta Stošija Biograda.

Rijeka Zrmanja naša je divota,

zavičaj nam krasi njezina ljepota.

Ivan Šarić IV.d

« Rujan 2020 »